top of page

Ozon (O3), czasami nazywany "aktywnym tlenem", to gaz, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu zamiast dwóch, tak jak tlen, którym normalnie oddychamy. Inaczej mówiąc ozon to tlen (O2) z dodatkowym atomem tlenu.

Ozon, będąc gazem bardzo niestabilnym, szybko przekształca się w początkową formę czyli tlen (O2) a uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon działa. 

Ozon, jest doskonałym środkiem dezynfekującym, jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi.

Może utleniać bakterie, wirusy, roztocza oraz wiele innych związków chemicznych.

Popularne staje się również ostatnio ozonowe usuwanie zapachów.

Działanie ozonu w zasadzie polega na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest ​bardzo reaktywny (aktywny chemicznie) - bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy lub pleśni. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

 Interesujące jest to, że ozon występuje naturalnie w środowisku, pojawiając się na skutek uderzeń pioruna, które występują podczas burzy. W rzeczywistości "świeży, czysty, wiosenny" zapach, który zauważamy po burzy często ma związek z działaniem ozonu. Najczęściej jednak słyszymy o ozonie w kontekście "warstwy ozonowej", która otacza naszą planetę powyżej atmosfery ziemskiej i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tutaj ozon powstaje na skutek działania promieni słonecznych UV.

bottom of page